Vzájomná podpora
Ak sa jedna osoba o niečo usiluje, druhá osoba ju podporí a dopraje jej to. Teší sa z jej úspechu a podporuje ju na ceste za ním.
Rovnosť
Obe osoby sú si vo vzťahu rovné, resp. rovnocenné. Nerovnosti môžu byť rôzne – napríklad veková, mocenská či finančná… Ak sa vo vzťahu vyskytnú, treba s nimi pracovať. Vieme sa rozprávať o tom, čo rozdiely v našom vzťahu spôsobujú? Cítim sa príjemne, keď robím veci, ktoré si nemôžem finančne dovoliť? Vyhovujú mi záujmy a aktivity staršieho partnera či partnerky? Rešpektuje druhá osoba, keď niečo chcem robiť inak ako ona? Rovnosť znamená, že obaja ľudia myslia na individuálne osobitosti toho druhého, spravodlivo sa delia a vedia sa dohodnúť. Ani jedna strana nemá mať pocit, že má nad ňou tá druhá moc.
Rešpekt
Niekedy spolu nesúhlasíme, niekedy sa názorovo rozchádzame, k niektorým veciam v živote možno máme iný postoj alebo si zakladáme na rôznych hodnotách. V každom prípade je dôležité, aby sme sa navzájom rešpektovali.
Kvalitná komunikácia
Vo vzťahoch sa rozprávame o čomkoľvek. Dôležité je, aby sme sa okrem každodenných rozhovorov o tom, ako sa máme, aké bolo jedlo či počasie, rozprávali aj o tom, z čoho sa tešíme, čoho sa obávame, čo očakávame. Kde sa cítime príjemne, čo sú naše hranice, za čo sa ospravedlňujeme a čo bude nabudúce inak, čo by sme chceli oceniť, čo nás mrzí a čo by sme chceli, aby bolo iné. Kvalitne komunikovať zároveň neznamená iba hovoriť, ale aj aktívne počúvať druhého človeka.
Kompromisy
V zdravých rovnocenných vzťahoch sa stáva, že v komunikácii a pri výzvach musíme hľadať kompromisy, teda strednú cestu. Musíme ubrať zo svojich nárokov, zvážiť iné cesty, počúvať druhú stranu a jej návrhy, hľadať to, kde sa naše názory spájajú. Stredná cesta je, keď ustúpia obaja. Ak vždy ustupuje len jeden, nie je to v poriadku.
Práca s emóciami
Niekedy vo vzťahoch prídu náročné situácie. Tiež sa môže stať, že sme len mali zlý deň v škole či práci a smútok či hnev prenesieme, hoci nechtiac, aj na inú osobu. Ak chceme byť fér k sebe aj k iným ľuďom, musíme sa naučiť so svojimi emóciami pracovať. Musíme zisťovať, odkiaľ pochádzajú, reflektovať ich, vedieť ich vyjadriť a regulovať v zdravých dávkach. Ak to nedokážeme sami, môže nám v tom veľmi pomôcť psychologička alebo psychológ. Je odvážne požiadať o pomoc.
Dôvera
Keď sme v zdravom rešpektujúcom vzťahu, tak druhému dôverujeme. Môžeme sa naňho spoľahnúť, keď nám je ťažko, máme záujem sa navzájom podporovať a ťažšími fázami prechádzať spoločne. Znamená to, že nás tá druhá osoba nikdy nesklame? A dá sa to naozaj očakávať? Nikto predsa nie je dokonalý, preto sa môže stať, že tu pre nás druhá osoba nie je alebo nemôže byť. Môžeme síce pocítiť sklamanie, ak sa to však nedeje zakaždým či pričasto, je to v poriadku. Dôležité je mať v druhom človeku niekoho, o kom vieme, že myslí na naše dobro, a keď občas príde sklamanie, vynaloží potrebnú energiu a vôľu na to, aby sme náročnú situáciu spoločne prekonali a vyriešili.
Súhlas
Rešpektujeme a komunikujeme ÁNO a NIE. Súhlas = SI OKEJ.
Bezpečie
V prostredí, kde sa cítime bezpečne, môžeme byť sami sebou. Môžeme sa rozvíjať, nebojíme sa robiť chyby a vieme, že tu je niekto, o koho sa môžeme v rôznych situáciách – radostných aj smutných – oprieť. A platí to, samozrejme, aj naopak. Ak je vzťah tajný a nemôžeme o ňom s nikým hovoriť, nemôžeme sa v ňom cítiť bezpečne.
Vo vzťahoch nám môže pomôcť občas sa zastaviť a položiť si otázky, ako sa cítime a ako niektoré situácie v našom vzťahu vidíme.