Grooming zahŕňa množstvo činností, ktoré sú samy osebe legálne, neškodné, často veľmi príjemné, no sú vykonávané so zlým úmyslom, ktorý nie je hneď zjavný. Súčasťou manipulatívnych stratégií je napríklad prejavovanie nadštandardnej pozornosti dieťaťu/dospievajúcemu: spytovanie sa na jeho túžby, záujmy, trápenia, pozorné načúvanie, ponúkanie rád, darčekov, peňazí, prejavy náklonnosti, lichotenie, poskytovanie privilégií a podobne.
Manipulátor vytvára príležitosti na to, aby trávil s dieťaťom či dospievajúcim čas osamote, bez dozoru. Emočne ho vzďaľuje od možných zdrojov ochrany (rodičov, priateľov). Dieťaťu či dospievajúcemu sa javí ako niekto, komu na ňom záleží viac než iným. Môže mu poskytovať pocit dôležitosti a výnimočnosti aj tým, že s ním komunikuje ako so seberovným partnerom, zdôveruje sa mu so svojimi tajomstvami, intímnymi zážitkami a problémami. Proces „spracovávania“ alebo „namotávania“ môže dieťa či dospievajúci subjektívne prežívať ako romantický vzťah.
Pasca manipulácie sa prehlbuje ponúkaním „zakázaného ovocia“ (cigariet, alkoholu, drog, pornografie, dovolením vyjadrovať sa vulgárne alebo porušovať nejaké pravidlá). Groomer postupne prekračuje fyzické hranice (aktivitami, ktoré zahŕňajú dotyky a obnažovanie) a snaží sa naviesť dieťa či dospievajúceho na sexuálne intímnosti. Neoddeliteľnou súčasťou groomingu je tiež snaha zabrániť odhaleniu. Páchateľ sa snaží dieťa či dospievajúceho umlčať láskavosťou alebo naopak zastrašovaním (cez predostieranie všetkých možných negatívnych následkov prípadného odhalenia).